Ako vyberať dvere?
Pridané: 06.06.2019 14:52:45 Počet zobrazení: 4956
06 Jún 2019
Značky
Aký je rozdiel medzi jednotlivými typmi dverí? Akú majú konštrukciu? Ako sa odlišujú jednotlivé povrchové úpravy? To sú najčastejšie otázky našich zákazníkov po vstupe do predajne. Na prvý pohľad sa zdá, že dvere vyzerajú rovnako alebo podobne a líšia sa iba cenou. Tu je krátke vysvetlenie.
Aká je konštrukcia dverí?
Konštrukcia priemyselne vyrábaných dverí do interiéru môže byť sendvičová (inak nazývaná plochá) alebo rámová.
Sendvičová (plochá) konštrukcia - je to jednoduché, lacné a plne funkčné riešenie pre dvere. Rám sendvičových dverí tvorí drevený alebo MDF hranolček o rozmere 3,5 x 3,5 cm. Tento rám je opláštený po oboch stranách 4 mm hrubým sololitom. Vo vnútri dverí sa nachádza stabilizačná výplň - voština. Pre lepšiu stabilitu dverí môže byť voštinová výplň za príplatok nahradená odvŕtanou drevotrieskovou doskou. Dvere s odvŕtanou drevotrieskovou doskou majú vyššiu hmotnosť, sú pevné a zvukovo odolnejšie. Sklo je osadené pomocou zasklievacích líšt, v prípade rozbitia sa dá jednoducho vymeniť. Takto pripravená konštrukcia dverí je následne povrchovo upravená nalepením dekoračného papiera a zalakovaním, maľovaním alebo nalisovaním dekoračnej fólie, laminátu či prírodnej dyhy.
Rámová konštrukcia. V posledných rokoch sa do popredia dostáva rámová konštrukcia dverí, teda taká, akú používali stolári na výrobu dverí v minulosti. Dva zvislé masívne hranoly sú spojené vodorovnými masívnymi priečkami, medzi ktoré sa vkladajú drevené kazety alebo tabule skla. Táto konštrukcia je extra pevná, dvere sú ťažké, stabilné a pôsobia veľmi prirodzene. Masívne hranoly sú nahrádzané konštrukčnými MDF prvkami, ktoré sú povrchovo upravené. Ako povrchová úprava sa používajú všetky vyššie spomenuté spôsoby – lakovaný papier, prírodná dyha, laminát CPL, laminát HPL, všetky typy fólií, UV akrylátová farba.
Čím sa odlišujú jednotlivé povrchové úpravy:
Lakovaný papier – najlacnejšiou alternatívou povrchovej úpravy je nalisovanie dekoračného papiera a jeho zalakovanie. Táto povrchová úprava je náchylná na poškrabanie, vyžaduje šetrné zaobchádzanie. Povrchy: DRE lak, lak ERKADO.
Fólie – o niečo kvalitnejšou alternatívou sú fólie, ktoré znesú bežné namáhanie v obytných priestoroch. Fólie majú najlepší pomer ceny a úžitkových vlastností, vďaka čomu patria k najpredávanejším povrchovým úpravám. Na trhu je široká škála fólií s rôznou kvalitou, odolnosťou voči vode a oderu, či štruktúrou. Všeobecne platí, čím kvalitnejšia fólia, tým vyššia cena za dvere. Tie najkvalitnejšie sa svojou odolnosťou vyrovnajú laminátu, oproti ktorému však majú výhodu, že sú ohybné, čo sa prejavuje v krajších detailoch dverí. K cenovo výhodnejším patria fólie ERKADO Greko, DRE Finish, INVADO Enduro, PORTA. Fólie, ktoré sa približujú odolnosťou k laminátu sú DRE-Cell, ERKADO Premium, INVADO ECO-FORNIR Forte.
Laminát – najodolnejšou povrchovou úpravou voči poškrabaniu a vode je použitie laminátu CPL alebo extra odolného laminátu HPL. Je to tvrdý a pevný materiál. Dvere vyrobené z tohto materiálu je vhodné použiť do namáhaných priestorov administratívnych a obchodných budov, škôl a škôlok. Je to dobrá investícia v rodinných domoch a bytoch pre rodiny s malými deťmi a domácimi maznáčikmi. V ponuke máme dvere od slovenského výrobcu ATVYN, ktoré sú pokryté vysoko kvalitným laminátom EGGER a KAINDL, laminátové dvere vyrábajú aj DRE, ERKADO a INVADO.
Dyha – dvere pokryté prírodnou drevenou dyhou majú jedinečný a neopakovateľný vzhľad. Je to najdrahšia povrchová úprava. Dyhované dvere sú ideálnym doplnkom k masívnym dreveným podlahám. Drevená dyha DRE natura je upravená lakovaním, ktoré zabezpečuje drevu dlhú trvácnosť.
UV lak – najdokonalejší vzhľad moderných bielych dverí sa dosahuje vysoko kvalitným striekaním, maľovaním UV akrylátovou farbou s vysokou odolnosťou. Cena za takto povrchovo upravené dvere sa približuje k cenám dyhovaných dverí. Výrobca dverí DRE má v ponuke štyri svetlé farebné odtiene.
Popis jednotlivých povrchových úprav dverí ERKADO nájdete v samostatnom článku.